Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki.
RELACJE Z PODRÓŻY

Dokładnie to przede wszystkim Alaska, ponieważ zgodnie z programem wyjazdu, wprawdzie krótko ale była również uwzględniona Kanada, a ściślej Vancouver (1 doba). Ciekawa i atrakcyjna pod względem poznawczym podróż rozpoczęła się niefortunnie. Linie lotnicze Lufthansa w dniu naszego wyjazdu ogłosiły strajk, który w konsekwencji spowodował, że nie mogliśmy wylecieć do Frankfurtu, gdzie czekała nas przesiadka do samolotu linii Air Canada i lot do Toronto i Vancouver. Ostatecznie nasza 20-osobowa grupa podzielona została na dwie podgrupy, które niezależnie następnego dnia rano poleciały do Anchorage na Alasce (z dwiema przesiadkami – jedna w Europie, jedna w USA), gdzie w nocnych godzinach szczęśliwie wylądowaliśmy.

A oto w największym skrócie program naszej podróży w USA:

• Krótki pobyt i zwiedzanie Anchorage, największego miasta w stanie Alaska, liczącego 231 000 mieszkańców. • Całodniowa wycieczka do południowej części Denali Park, Doliny Matanuska (przejazd), miejscowości Talkeetna (180 km od Anchorage, powstałej w okresie „gorączki złota”). Ten wycieczkowy dzień kończył rejs po rzece, około 10 mil, łodzią Jet Boat, z nadzieją zobaczenia czarnych niedźwiedzi, grizzly, łosi (widzieliśmy tylko orła), z krótką przerwą na zwiedzanie domków traperów.

• Kolejny dzień to przejazd oryginalnym pociągiem panoramicznym (przeszło 200 km) na trasie Anchorage – Seward. Konstrukcja tego pociągu zmiejscami (punktami) widokowymi dla turystów umożliwiała oglądanie pięknego otoczenia, które tworzyła wspaniała przyroda i góry Alaski.W Seward mieliśmy czas na zwiedzanie miasta, a przede wszystkim obejrzenie Centrum Morskiego – Alaska Sea Life Centre.Wieczorem, po zaokrętowaniu na amerykański luksusowy „wycieczkowiec” Radiance of the Seas rozpoczęliśmy siedmiodniowy rejs wzdłuż wybrzeży Alaski.

 

• Rejs – to panorama tego, co natura stworzyła na Alasce, spotkanie na morzu z wielorybami, podziwianie lodowca Hubbarta (lodowiec górski o długości około 130 km, położony u stóp Gór św. Eliasza, schodzi do Zatoki Yakutat, jeden z najaktywniejszych na Alasce – olbrzymie masy lodowca w wyniku zmian klimatycznych pękają i z hukiemwpadają domorza). Odwiedziliśmy w czasie rejsu także miasto Juneau (stolica stanu Alaska) położone na wyspie pomiędzy szczytami górskimi Archipelagu Aleksandra. Jego nazwa (rok 1881) pochodzi od nazwiska znanego poszukiwacza złota Josepha Juneau. Możliwość podziwiania wspaniałej panoramy Alaski dawał wjazd kolejką linową na szczyt Mount Roberts (niestety, ze względu na pochmurny dzień widoczność była ograniczona).

Następne dni podróży statkiem to odwiedzanie Skagway, Icy Strait Point (znajduje się tu najdłuższa na świecie kolejka tyrolska Zip Rider, którą część naszej grupy z wysokości blisko 1500 m z olbrzymią prędkością zjeżdżała do poziomu morza), Ketchikan (miasto na wyspie Revillagigedo, słynącej z dużej liczby gatunków zamieszkujących ją ptaków). Siódmy dzień rejsu statkiemRadiance of the Seas był jego dniem ostatnim – rano wpłynęliśmy do portu w Vancouver (Kanada).

Vancouver zwiedzaliśmy w towarzystwie lokalnego pilota, w formie objazdu najciekawszych, atrakcyjnych miejsc, z krótkimi przystankami. Dotyczyło tom. in. Centrum miasta, Gas Town, China Town, Stanley Park, Queen Elizabeth Park, Wioski Olimpijskiej, Yellotown. W godzinach popołudniowych – transfer na lotnisko i lot przez Calgary i Frankfurt do Warszawy. Zamieszczone w niniejszej relacji zdjęcia, wykonane przez uczestników podróży, z pewnością przybliżą Czytelnikom piękno i oryginalność dzikiej natury Alaski, z którą mogliśmy bezpośrednio obcować i ją podziwiać.

Oprac. i fot. J. Karbowski

SŁOWA KLUCZOWE:

wydawnictwo medyczne, stomatologia, kalendarz stomatologiczny, stomatologia współczesna, publikacje medyczne, wydawnictwa medyczne, podróże stomatologów, wyjazdy dla stomatologów, kongresy stomatologiczne, szkolenia dla stomatologów
  • NOWOŚĆ!

NASI PARTNERZY

 

DANE TELEADRESOWE

 

Med Tour Press International Sp. z o.o.
ul. Powstańców Warszawy 17
05-400 Otwock

tel. +48 790 - 237 - 548

tel. +48 531 - 253 - 270