Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki.
RELACJE Z PODRÓŻY

Kraj pełen zagadek i niespodzianek. Po 250 latach izolacji i praktycznie odcięcia od reszty świata w drugiej połowie XIX wieku Japonia rozpoczęła nową erę – okres intensywnego zdobywania wiedzy, wdrażania zachodnich technologii, rozwoju technicznego i industrializacji państwa...

Nic zatem dziwnego, że współczesna Japonia ma wiele cech kultury europejskiej i amerykańskiej, ale niezależnie od tego również utrzymuje odrębność, przekonanie o własnej tożsamości wynikające z wielowiekowych tradycji. Elegancja, czystość otoczenia, życzliwość, delikatność i szeroko pojęta kultura w relacjach i kontaktach międzyludzkich powodują łatwość w porozumieniu się oraz – co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach – poczucie bezpieczeństwa.

Japonia jest państwem wyspiarskim, obszarowo więk­szym od Polski, ale z liczbą mieszkańców ok. 130 mln. Duża liczba wysp i wysepek, nierzadko w ogóle niezamieszkałych, wydłuża linię brzegową kraju, która wyno­si ok. 30 tys. km. Lądowy obszar tworzą wyspy główne. Są to: Hokkaido, Honsiu (Honshu), Sikoku (Shikoku) oraz Kiusiu (Kyushu), położona blisko Półwyspu Koreańskiego. 

W Japonii przebywaliśmy niemal dwa tygodnie. Od­wiedziliśmy przede wszystkim kolejno: Tokio, Hakone (miejscowość u podnóża świętej góry Fudżi – wysokość 3776 m), Kioto, Osakę. Podróżowaliśmy autokarem, a jeden odcinek z Odowary do Kioto – pociągiem su­perekspresem. Ciekawy i urozmaicony program pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni stwarzał możliwość odwiedze­nia bądź oglądania wielu ciekawych, atrakcyjnych miej­scowości, historycznych zabytków i starych budowli, kontrastujących z supernowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi w nowoczesnych dzielnicach wiel­kich miast. Odwiedziliśmy liczne wspaniałe świątynie i shintoistyczne chramy, zamki, w tym zamek Ōsaka, zwany złotym lub brokatowym, pałace – cesarski i szo­gunów, eleganckie ogrody, muzea (Open-Air Muzeum Rzeźby w Hakone), a także „dobre” restauracje, pokazy kimon w oprawie muzycznej oraz dzielnice gejsz (Kioto). 

Duże wrażenie wywołały piękne krajobrazy, podzi­wiane z różnych punktów widokowych, np. z góry Komagatake (wjazd kolejką linową), wysoko położonego jeziora Chūzenji oraz z wieżowca Umeda Sky (wyso­kość 173 m) – panorama wieczorna miasta Osaki. Trud­no też nie pamiętać o oryginałach natury – lesie bambu­sowym, wodospadach, parku w Nara z wolno żyjącymi jeleniami sika, które „spacerują” razem z turystami. 

Liczne świątynie i chramy, które mieliśmy możliwość odwiedzić, tworzyły szczególną część obrazu historii i wspaniałości Japonii. Wśród nich trzeba wymienić świątynię Sensoji (największa świątynia w Tokio), chramy Tōshōgō w Nikkō, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, świątynię Meiji Jingu, świątynię Heian Jingu w Kioto, która stanowi replikę starożytnych budowli kompleksu pałacu cesarskiego, świątynię Kiyomizudera (buddyjski kompleks sakralny na górze Ōtawa) oraz największą na świecie drewnianą budowlę – świątynię Todaiji z posągiem Wielkiego Buddy. 

Prezentowany w publikacji krótki reportaż fotograficzny przybliży Czytelnikom atrakcyjne punkty, które odwiedziliśmy bądź oglądaliśmy. Na zakończenie syntetycznego sprawozdania z wyjazdu grupy członków i sympatyków Stowarzyszenia Polski Klub Stomatologiczny do Japonii należy podkreślić rolę doskonałego pilota i opiekuna – pana Grzegorza, którego olbrzymia wiedza o tym kraju, osobiste doświadczenie (studiował i mieszkał tam wiele lat) oraz zaangażowania, biegła znajomość języka japońskiego i miejscowych zwyczajów bardzo wzbogaciła i uatrakcyjniła naszą podróż, za co Grzegorzowi wszyscy serdecznie dziękujemy. 

J. Minakowski

 

SŁOWA KLUCZOWE:

wydawnictwo medyczne, stomatologia, kalendarz stomatologiczny, stomatologia współczesna, publikacje medyczne, wydawnictwa medyczne, podróże stomatologów, wyjazdy dla stomatologów, kongresy stomatologiczne, szkolenia dla stomatologów
  • NOWOŚĆ!

NASI PARTNERZY

 

DANE TELEADRESOWE

 

Med Tour Press International Sp. z o.o.
ul. Powstańców Warszawy 17
05-400 Otwock

tel. +48 790 - 237 - 548

tel. +48 531 - 253 - 270