Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki.
RELACJE Z PODRÓŻY

Dziewięć dni w Gruzji to za mało, żeby wystarcza­jąco poznać ten piękny kraj, bliżej zaprzyjaźnić się z życzliwymi i gościnnymi jego mieszkańcami. Nic zatem dziwnego, że wielu uczestników podróży do Gruzji, zorganizowanej przez Med Tour Press pod patronatem Polskiego Klubu Stomatologicz­nego we wrześniu br., chciałoby w przyszłości tam powrócić.

Treść sprawozdania, opis naszych wrażeń i doznań po­znawczych związanych z wyjazdem będą krótkie, ponie­waż słowa nie są w stanie zobrazować tego, co widzieliśmy, co podziwialiśmy.

Gruzja to fascynujący kraj, z przepiękną przyrodą i licznymi zabytkami, a także ze wspaniałą tradycją i kulturą, która jest dobrem narodo­wym. Nie wspominając o przysmakach lokalnej kuchni... Wędrówkę rozpoczęliśmy od Tbilisi, zwiedzając miasto, zapoznając się z głównymi zabytkami i atrak­cjami turystycznymi (kościół Metekhi z XII-XIII wie­ku, królewska rezydencja, łaźnie siarkowe, twierdza Narikala, bazylika Anchiskhati, katedra Sioni, aleja Rustawelego). Następne dni to odkrywanie prowincji Khevi, znanej z surowej natury oraz licznych zabytków architektonicznych i archeologicznych, starożytnej stolicy Gruzji Mtskheta, Ananuri oraz Kazbegi. Duże wrażenie na grupie zrobiły XIX-wieczny kościół Świę­tej Trójcy, usytuowany w górach na wysokości blisko 2200 m n.p.m. (wjechaliśmy tam górskim traktem sa­mochodami terenowymi), oraz wspaniały przy dobrej pogodzie widok szczytów wysokich gór Kaukazu.

Kolejne dni to wizyta w Gori (miejsce urodzenia Sta­lina), w „twierdzy boga” Uplistsikhe, Javakheti i parku Borjomi z degustacją znanej w świecie wody mineral­nej. Dalej było zwiedzanie należącej do najstarszych twierdzy Khertvisi (początek budowy obiektu – II wiek p.n.e.) oraz jaskiniowego miasta Vardzia. Następnie po przejeździe widokową trasą dotarliśmy do prowincji Imereti, gdzie m.in. odwiedziliśmy starożytne miasto Kutaisi, Bagrati – katedrę z XI wieku (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), Akademię Gelati (wybudowana przez króla Dawida).

Końcowym etapem podróży było Wybrzeże Morza Czarnego, a konkretnie Batumi. Tu niespodzianka, pogorszenie pogody i w efekcie miasto zwiedzaliśmy w deszczu. Poza tradycyjnie zachowanym Starym Miastem (wąskie uliczki, niska zabudowa, liczne małe sklepiki) wyraźnie można było zauważyć rozwój tej aglo­meracji, budowę nowoczesnych obiektów, luksusowych hoteli dla licznie przyjeżdżających turystów.

Ostatni dzień naszego pobytu w Gruzji to przyjazd do Kakheti, prowincji określanej jako kolebka wina i związanej z winem kultury. Najpierw były wizyty w Bodbe (klasztor z XIX wieku i miejsce pochowania św. Nino), w królewskim Sighnaghi. Następnie przyby­liśmy do winiarni Khareba położonej w wydrążonym w skale tunelu. Po degustacji różnych gatunków gruziń­skiego wina udaliśmy się do rezydencji królewskiej ro­dziny Chavchavadze oraz na pożegnalną kolację zorga­nizowaną w gruzińskim domu, z pokazem kulinarnym, tzw. Georgian Corner – pieczenie chleba „mtsvadi”, szaszłyków oraz degustacja domowych win. Następne­go dnia byliśmy już w Warszawie.

Należy zaznaczyć, że wyjazd do Gruzji nie był zamknię­ciem tegorocznych podróży stomatologów po świecie. Na przełomie listopada i grudnia czekała... Afryka.


M.M.

 

SŁOWA KLUCZOWE:

wydawnictwo medyczne, stomatologia, kalendarz stomatologiczny, stomatologia współczesna, publikacje medyczne, wydawnictwa medyczne, podróże stomatologów, wyjazdy dla stomatologów, kongresy stomatologiczne, szkolenia dla stomatologów
  • NOWOŚĆ!

NASI PARTNERZY

 

DANE TELEADRESOWE

 

Med Tour Press International Sp. z o.o.
ul. Powstańców Warszawy 17
05-400 Otwock

tel. +48 790 - 237 - 548

tel. +48 531 - 253 - 270