Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki.
RELACJE Z PODRÓŻY

Koniec kwietnia i początek maja to dobry czas na wyjazdy weekendowe. Pierwsze ładne, słoneczne wiosenne dni sprzyjają podróżom, relaksowi.

Podróżnicy z Polskiego Klubu Stomatologicznego w czasie tegorocznego weekendu majowego, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczyli w morskim rejsie. Wielki włoski wycieczkowiec Costa Magica, którym popłynęli, stwarzał bardzo dobre warunki do wypoczynku i wygodnej morskiej podróży oraz dawał możliwość odwiedzenia i zwiedzania wielu ciekawych miast w nadmorskich krajach.

Ośmiodniowy program poznawczy nasza niemal 30-osobowa grupa rozpoczęła od Wenecji i położonej niedaleko tego miasta Padwy, gdzie kształcili się Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski oraz gdzie znajduje się m.in. słynna bazylika pw. św. Antoniego.

Dalszym etapem podróży było Bari – stolica regionu Apulia w północno-wschodniej części Włoch. Do dziś z sentymentem wspominamy urokliwą starówkę, bazylikę św. Mikołaja (patron miasta), w której znajduje się nagrobek polskiej królowej Bony (z tego miasta pochodziła). Kilka koleżanek i kolegów „zdążyło również odwiedzić” interesujące muzeum archeologiczne.

Kolejne atrakcyjne miasta, do których dotarliśmy, położone były w Grecji. Mało kto nie słyszał, a wielu już było w znanych nie tylko w Europie Katakolon, Olimpii i Atenach czy Pireusie. O Olimpii, kultowym miejscu poświęconym Zeusowi, pisali liczni historycy, badacze, opisywali swoje wrażenia turyści, zachęcając do jego odwiedzenia i bezpośredniego „zetknięcia się ze starożytnością”. Zgodnie z programem również my udaliśmy się do starożytnej Olimpii. Tam m.in. zwiedziliśmy w towarzystwie świetnego przewodnika starożytne sanktuarium Zeusa: świątynię, ołtarz Zeusa, na którym do dzisiaj odbywa się ceremonia pobierania ognia olimpijskiego, stadion, na którym w starożytności odbywały się igrzyska, hipodrom, łaźnię i na zakończenie muzeum archeologiczne, w którym m.in. znajduje się rzeźba Hermesa będąca oryginalnym dziełem Fidiasza.

Następnego dnia byliśmy w Atenach i Pireusie. Trudno określić, gdzie kończą się Ateny, a zaczyna Pireus, największy w Grecji port morski. Dominujący, dobrze widoczny Akropol z kompleksem budowli z okresu antycznego był dla nas, podobnie jak dla innych turystów, szczególną atrakcją. Dysponując określoną ilością czasu i zwiedzając autokarem miasto z udziałem naszego wspaniałego przewodnika, obejrzeliśmy m.in. świątynię Partenon, Teatr Dionizosa, Agorę Grecką.

Ostatnie dni Weekendu Majowego 2014 to wizyta w Izmirze (Turcja) i Dubrowniku (Chorwacja). Izmir – trzecie pod względem wielkości miasto w Turcji – powitał nas wielkim bazarem znajdującym się w pobliżu portu, gdzie można było dokonać przeróżnych zakupów, w tym pamiątek. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy następnie wieżę zegarową z 1901 r., Agorę z okresu antycznego i fragment Kordonu, długiej nadmorskiej promenady. Z portu w Izmirze po ponaddobowym rejsie dobiliśmy do Dubrownika, stolicy południowej Dalmacji w Chorwacji. To był przedostatni dzień naszej podróży. Piękne, pełne atrakcji miasto, zwane przez wielu „perłą Adriatyku”, powitało nas deszczową aurą. Pośród momentami intensywnego deszczu zwiedziliśmy najciekawsze miejsca Dubrownika, podziwiając unikatowy układ urbanistyczny średniowiecznego miasta z dobrze zachowanym systemem umocnień obronnych, zabytkowe wąskie uliczki, a także z zewnątrz liczne pałace, kościoły i stare klasztory.

Weekend Majowy 2014 zakończyliśmy w Wenecji (w mieście jego rozpoczęcia), skąd po kilkugodzinnym pobycie samolotem linii Lufthansa wróciliśmy do Warszawy.

 

M.M.

 

SŁOWA KLUCZOWE:

wydawnictwo medyczne, stomatologia, kalendarz stomatologiczny, stomatologia współczesna, publikacje medyczne, wydawnictwa medyczne, podróże stomatologów, wyjazdy dla stomatologów, kongresy stomatologiczne, szkolenia dla stomatologów
  • NOWOŚĆ!

NASI PARTNERZY

 

DANE TELEADRESOWE

 

Med Tour Press International Sp. z o.o.
ul. Powstańców Warszawy 17
05-400 Otwock

tel. +48 790 - 237 - 548

tel. +48 531 - 253 - 270