Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki.
RELACJE Z PODRÓŻY

Po podróży członków i sympatyków Polskiego Klubu Stomatologicznego do Republiki Południowej Afryki (RPA) i Mozambiku, która odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2014 r., refleksje większości koleżanek i kolegów uzasadniają tytuł tego reportażu.

Afrykańskie pejzaże, miejsca i odwiedzane osady, miasta tworzyły różnorodne, zmieniające się obrazy, zapisane na stałe w naszej pamięci.

Upalny Mozambik – kraj biedny, ludzie w większości bez perspektyw zmiany swojej egzystencji na lepsze, i RPA, gdzie busz, wolno żyjące zwierzęta przeplatają się z autostradami, pięknymi, nowoczesnymi dzielnicami w dużych miastach, budynkami o współczesnej architekturze, eleganckimi sklepami i hipermarketami.

Początek eskapady jak zwykle był w Warszawie. Przelot wygodnym samolotem linii Emirates Air Line do Johannesburga (przez Durban) przebiegł bez niespodzianek.

W Johannesburgu po krótkim odpoczynku realizację programu podróży rozpoczęliśmy od Parku Lwów, gdzie pierwszy raz podglądaliśmy zachowania dzikich afrykańskich zwierząt, w tym m.in. białych lwów. Następnie Pretoria – stolica kraju, położona 50 km od Johannesburga, to kolejny i zarazem ciekawy punkt programu wyjazdu. Interesująca część miasta i najbardziej elegancka, z historycznymi budynkami i pięknymi ogrodami wokół Church Square oraz Union Building – siedziba rządu, zrobiły wrażenie. Następnie udaliśmy się do kopalni diamentów Cullinan, gdzie w roku 1902 wydobyto największy diament świata (waga 3106 karatów). Jednak nie zrobiła na nas większego wrażenia, być może dlatego, że poza muzeum diamentów oglądaliśmy tylko jej część naziemną.

Całkiem inne emocje wywołał pobyt w wielkim obszarowo Parku Narodowym Krugera i zakwaterowanie w Campie Skukuza. Po drodze podziwialiśmy najładniejsze miejsca widokowe w RPA – Trzy Rondale, Boskie Okno, Szczęśliwe Otwory Burke. Tu właśnie, w wielkim parku narodowym RPA, poza bujną roślinnością mieliśmy możliwość podglądania wolno żyjących zwierząt – słoni, lwów, bawołów, hipopotamów, nosorożców, antylop, hien, zebr, żyraf i licznych małp. Były to faktycznie niezapomniane chwile.

Następny etap podróży to Durban – duże miasto południowoafrykańskie, z portem morskim i międzynarodowym lotniskiem. Do Durbanu jechaliśmy przez Swaziland (z krótkim postojem). Jest to najmniejsze królestwo w Afryce, posiadające własne służby graniczne, walutę, pocztę... W Durbanie poza objazdowym zwiedzaniem miasta „zaliczyliśmy” plażę z piękną aleją wzdłuż wybrzeża morskiego, akwarium usytuowane we wraku wielkiego statku oraz delfinarium. Dalsza afrykańska podróż to już Mozambik (do którego przybyliśmy statkiem wycieczkowym włoskiej linii MSC – kilkudniowy rejs). Jako pierwszy dotarł tu Vasco da Gama w 1498 r. Najpierw – pobyt i relaks na Portuguese Island, nierzadko określanej jako „rajska wyspa”, z pięknymi dziewiczymi plażami i bujną roślinnością. Przebywanie na wyspie było „ucieczką od wszystkiego”, umożliwiającą pełny wypoczynek i zapomnienie o wszelkich problemach, troskach czy niepokojach.

Następnie Maputo – stolica Mozambiku (założona w XVIII w.) – to inny świat. Liczni uliczni sprzedawcy, dzieci nagabujące turystów i duży ruch pojazdów w centrum miasta. Do atrakcji zaliczyć można budynek muzeum historycznego z piaskowca, zbudowany w stylu portugalskiego baroku, ogród botaniczny, historyczny budynek stacji kolejowej, XIX-wieczną fortecę oraz katedrę i ratusz zaprojektowane przez Eiffla.

Z Mozambiku wróciliśmy do Durbanu (rejs statkiem), skąd następnego dnia polecieliśmy liniami Emirates Air Line (przez Dubaj) do Warszawy.

Należy podkreślić, że nasz wyjazd do Afryki nie byłby z pewnością tak udany, gdyby nie świetna, profesjonalna opieka naszego przewodnika z RPA Zenona Cieśli, któremu w imieniu grupy dziękujemy.

Kolejny wyjazd, o którym już myślą zainteresowani członkowie Klubu Stomatologicznego, to rejs po Morzu Śródziemnym w czasie weekendu majowego na przełomie kwietnia i maja br.

J. Karbowski

SŁOWA KLUCZOWE:

wydawnictwo medyczne, stomatologia, kalendarz stomatologiczny, stomatologia współczesna, publikacje medyczne, wydawnictwa medyczne, podróże stomatologów, wyjazdy dla stomatologów, kongresy stomatologiczne, szkolenia dla stomatologów
  • NOWOŚĆ!

NASI PARTNERZY

 

DANE TELEADRESOWE

 

Med Tour Press International Sp. z o.o.
ul. Powstańców Warszawy 17
05-400 Otwock

tel. +48 790 - 237 - 548

tel. +48 531 - 253 - 270